Jak vypadá situace na současné aquaponické scéně? Kolik společností efektivně využívá obrovský potenciál aquaponie v praxi? Ponořme se společně do vod aquaponických farem.
Česká republika je na tom o něco lépe
V České republice najdeme v současné době několik menších domácích i větších komerčních aquaponických farem, ale také farem sloužících k výzkumným účelům nebo vzdělávání. Na Slovensku funguje pár desítek malých hobby nebo výzkumných farem bez většího produkčního potenciálu.
7 výrazných aquaponických hráčů v ČR
Komerční využití aquaponických farem je v ČR teprve na začátku, větších komerčních farem se tady nachází zatím sedm. Za nejvýznamnější, co do objemu produkce i zkušeností, lze považovat Future Farming Heršpice a.s., Future Farming Kaly s.r.o. a Flenexa plus s.r.o.
Future Farming v rozletu
V brněnské městské části Dolní Heršpice najdete doposud největší komerční aquaponickou farmu v České republice. Areálu farmy společnosti Future Farming dominují vyhřívané skleníky s vertikálními pěstebními systémy pro různé druhy listové zeleniny a bylinky a několik desítek chovných nádrží s rybami.
V obci Kaly (okres Brno-venkov) vybudovala společnost Future Farming nejmodernější aquaponickou farmu v ČR, v jejíchž prostorách se nachází špičkové technologie. Farma je využívána také jako výzkumné a výukové centrum, s nímž spolupracují experti z:
- Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe,
- Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied,
- Mendelovy univerzity v Brně,
- Vysoké školy chemicko-technologické v Praze,
- Vysoké školy báňské - Technické univerzity v Ostravě,
- Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Future Farming využívá tuto farmu (kromě produkce, optimalizace pěstebních a chovných postupů a jako líheň ryb) k výzkumu a vývoji zařízení pro snižování spotřeby energií a provozních nákladů. Jejich cílem je provoz bez potřeby energií z fosilních zdrojů.
V Letonicích (okres Vyškov) začne společnost stavět svoji třetí aquaponickou farmu. Půjde o její první greenland project (výstavba na zelené louce), který se má stát dalším milníkem na cestě k zeleno-modré budoucnosti potravin.
Stabilní Flenexa plus
Nejdéle kontinuálně fungující aquaponickou farmou v ČR je Flenexa plus s.r.o. v Přáslavicích u Olomouce. Kromě aquaponie se zaměřují také na hydroponii a prodávají pěstební systémy pro hobby i komerční pěstitele. Společnost vyvinula monitorovací systém, který hlídá všechny důležité parametry kondice živých organismů.
Nově „v Zeleném“
Novým, ale velmi dynamickým hráčem na trhu je inGreen s.r.o. Pro úspěšný rozvoj spolupracuje s několika významnými ústavy:
- Masarykova univerzita – Ústav fyzikální elektroniky na Přírodovědecké fakultě
- Mendelova univerzita v Brně – Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie; Ústav agrosystémů a bioklimatologie
- Akademie věd ČR – Ústav makromolekulární chemie
- Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích – Fakulta rybářství a ochrany vod
Ještě nekončíme
Další poměrně mladou společností je Aquaponia s.r.o. Na zhruba 1 600 m2 se kromě vertikálních pěstebních systémů nachází také podniková prodejna se zajímavým sortimentem. Můžete zde nakoupit čerstvé ryby, zeleninu a takzvané fishboxy – balíčky se surovinami na večeři.
V neposlední řadě musíme zmínit farmu zaměřující se na pěstování a prodej microgreens – City Aquaponie s.r.o.
O aquaponické vzdělávání je stále větší zájem
Šíření aquaponické osvěty se věnují hlavně Future Farming a Flenexa. První uvedená společnost disponuje třemi edukačními farmami. Vzdělávací aquaponické (v jednom případě i hydroponický) systémy najdete na těchto místech:
- Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Lednici
- T-Mobile Magenta Experience Centre v obchodním centru Arkády Pankrác
- Aquaponická farma Novák v Hlučíně u Ostravy
Future Farming organizuje webináře a natáčí podcasty a ve svém vědecko-výzkumném středisku a produkční aquaponické farmě v Kalech se chystá otevřít akreditovaný vzdělávací systém pro studenty i pedagogy. Flenexa pořádá pravidelná školení, spolupracuje se školami a připravuje workshopy na míru.
Na Slovensku to jde pomaleji
První větší komerční aquaponická farma vzniká v Senici (severně od Bratislavy) v prostoru revitalizovaného brownfieldu. Farmu buduje Future Farming společně s investorem a jde o první zahraniční projekt této společnosti.
Zajímavá je také Agro rybia farma Handlová, která má velkou produkci sumečků afrických a zároveň provozuje skleníky se zeleninou. Nejedná se však o aquaponii, ale o hydroponii a recirkulační systém chovu ryb.
Dočkáme se aquaponie na druhou?
I když je aquaponie v obou zemích zatím víceméně v plenkách, snahy o rozšíření a zdokonalení tohoto oboru jsou jasně patrné. Držme si palce, ať uvedené odborníky nic nezastaví v rozmachu, protože aquaponie je naše šance na zdravější budoucnost. A může být skvělou odpovědí na aktuálně prohlubující se problémy s logistikou potravních řetězců a jejich skokové zdražování.