Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci se stalo první střední školou v České republice, která má vlastní aquaponickou farmu. Menší edukační farma byla vybudována společností Future Farming a je složena ze tří modulů o celkové kapacitě 600 sazenic. Sloužit bude především k environmentální výchově.
Aquaponické farmy představují jednu z nejprogresivnějších forem moderního zemědělství. V kontrolovaném prostředí se zde 24 hodin denně 7 dní v týdnu produkují zelenina a ryby. Česká republika se díky společnosti Future Farming řadí k průkopníkům aquaponické produkce potravin v Evropě a technologie pokročilé aquaponie se minulý rok stala jedním z národních řešení City for the Future.
Edukační aquaponické farmy
Vedle komerční produkce potravin Future Farming věnuje značné úsilí také osvětě a vzdělávání. “Pokročilá aquaponie je pro řadu lidí úplně nový pojem. V našich edukačních programech se proto zaměřujeme na přiblížení aquaponie lidem. Seznamujeme veřejnost se všemi výhodami, která naše udržitelná produkce potravin přináší,” popisuje aktivity firmy na poli vzdělávání Michal Fojtík, zakladatel společnosti.
Výuka zpravidla probíhá na malých edukačních aquaponických farmách. "V tuto chvíli provozujeme v České republice tři edukační farmy. Jednu v prostorách T-Mobile Magenta Experience Centre v Praze, druhou v prostorách Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici a třetí v zahradnickém centru v Hlučíně na Ostravsku,” vyjmenovává Fojtík.
První středoškolská farma v Česku
Na Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci byla společností Future Farming postavena a uvedena do provozu první edukační aquaponická farma pro střední školy v České republice. Farma funguje autonomně bez nutnosti dodávat pěstovaným rostlinám výživu a hnojiva. “Ryby přirozeně obohacují vodu o živiny, tato voda je následně filtrována přes kořenový systém rostlin v hydroponické části. Takto vyčištěná voda zbavená živin se vrací do nádrže s vodou,” vysvětlil princip aquaponie Michal Fojtík.
Provoz farmy slavnostně zahájil ředitel školy Pavel Mrva, Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství, a členka Rady kraje Zdenka Němečková Crkvenjaš, která má v gesci životní prostředí. Mezi nimi nechyběl Michal Fojtík.
“Pro naše žáky je aquaponická farma jasným příkladem nízkoemisní výroby potravin i ukázka zdravého životního stylu. Výpěstky z farmy použijeme k přímé spotřebě ve školní jídelně,“ sdělil nadšený ředitel bíloveckého gymnázia Pavel Mrva.
“Vidíme tady ukázku udržitelného zemědělství. Je to šetrnější technologie. Rostlinná část je spojena s velkým akváriem, takže tady dochází k jinému způsobu hnojení, je to uzavřený okruh, méně chemie, méně hnojiv a větší směřování k přírodě. To je budoucnost,” zmínil náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.
Radní Zdenka Němečková Crkvenjaš vyjádřila své přání, aby se takových farem na školách v Moravskoslezském kraji objevilo více.
O zahájení provozu vyšel také článek v magazínu Patriot.